Wydawca treści
Mistyczny bushcraft
Szeroko rozumiany survival na stałe zagościł w naszych lasach, jako pewien rodzaj turystyki. Jednakże od pewnego czasu, w tym outdoorowym środowisku, coraz częściej mówi się o bushcrafcie. I choć na pierwszy rzut oka - laik określiłby te dwa trendy, jako synonimiczne - to warto poświęcić chwilę, by poznać zasadnicze różnice.
Bushcraft okazuje się pojęciem znacznie szerszym. Zakłada, że nie tyle mamy przetrwać - co w survivalu jest celem samym w sobie, bez względu na użyte środki - co żyć w lesie. Najważniejszy jest bowiem kontakt z naturą i jej ochrona. Owszem - wykorzystuje się pewne techniki survivalowe, ale tylko takie, które w minimalnym stopniu zmuszają nas do eksploatowania natury. Wędrówka w tym stylu otwiera nasze zmysły na wszystko, co nas otacza. Mamy czerpać siłę z ducha lasu, poczuć mistyczna moc, która do tej pory dostępna była dla nielicznych, na nowo połączyć się z naturą i wsłuchać w szum drzew.
Żyjemy w dobie Internetu, w czasach, gdzie liczą się minuty, pieniądz i kariera. Spędzamy większość czasu zamknięci w czterech ścianach przed komputerem, zestresowani pracą. Ten problem dotyczy wielu z nas, dlatego Lasy Państwowe wprowadziły specjalny, pilotażowy Program dla "bushcraftowców", którzy uczą nas, jak zmienić nastawienie i obudzić w sobie pierwotne, głęboko drzemiące instynkty. Zmuszają do aktywności, wyruszenia sprzed komputera prosto do lasu, nad jezioro itp. Uczą, jak działa las i jak poczuć to na własnej skórze.
Nadleśnictwo Trzebciny również objęte zostało projektem, wyznaczony został obszar objęty pilotażem, gdzie serdecznie zapraszamy!
Jednocześnie przypominamy o najważniejszych zasadach podczas korzystania z naszych borów:
- Nie używaj ognia w lesie
- Nie niszcz drzew, krzewów i runa leśnego.
- Wyznajemy zasadę Leave no trace.
- Nie wjeżdżaj do lasu samochodem itp. Zostaw go na najbliższym parkingu.
Pamiętaj że w razie niebezpieczeństwa znajdź najbliższy słupek oddziałowy i podaj go telefonicznie pracownikowi Nadleśnictwa.
Teren nadleśnictwa Trzebciny, objęty pilotażem.
Mapa Nadleśnictwa Trzebciny z zaznaczonym obszarem, na którym odbywać się ma bushcraftu i survival.
Więcej informacji można uzyskać na stronie DGLP.
Prosimy o wypełnienie ankiety skierowanej do użytkowników lasów (turystów):
http://personal.ewaluacja.eu/index.php/364718?lang=pl
Tekst: Sylwia Lawrenz