Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części dla potrzeb przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.
Urządzanie lasu - ta gałąź leśnictwa zajmuje się organizacją przebiegu produkcji w gospodarstwie leśnym w takiej formie, która zapewni stały wzrost produktywności z zachowaniem wszystkich pozostałych funkcji lasów oraz utrzymaniem ich wartości przyrodniczej.
Łowiectwo, jako element ochrony środowiska przyrodniczego, w rozumieniu ustawy Prawo Łowieckie oznacza ochronę zwierząt łownych (zwierzyny) i gospodarowanie ich zasobami w zgodzie z zasadami ekologii oraz zasadami racjonalnej gospodarki rolnej, leśnej i rybackiej. Zwierzyna w stanie wolnym stanowi własność Skarbu Państwa.
Nadleśnictwo Trzebciny leży w bardzo atrakcyjnym pod względem przyrodniczym rejonie Borów Tucholskich, wobec czego łatwo tutaj spotkać wiele obiektów chronionych w postaci:
Nadzór nad prowadzoną gospodarką leśną w lasach prywatnych sprawuje starosta. Może go powierzyć Lasom Państwowym i tak dzieje się w przypadku około 70% starostw. Szczegóły tego nadzoru określa porozumienie zawierane pomiędzy starostą a właściwym nadleśniczym, publikowane w Dzienniku Urzędowym Wojewody. Lasy prywatne stanowią około 17% wszystkich lasów w Polsce.