Wydawca treści Wydawca treści

Położenie Nadleśnictwa Trzebciny

Siedziba Nadleśnictwa położona jest w miejscowości Trzebciny, przy szosie Tuchola (20 km) –Tleń (10 km). Oprócz Tucholi najbliżej położonym większym miastem na południu jest Świecie (około 39 km) a na północy Czersk.

Geograficznie Nadleśnictwo położone jest w mezoregionach Borów Tucholskich i Wysoczyzny Świeckiej (leśnictwa Wydry, Zalesie, południowa część Wygody i przeważająca część Smolarni).

Najdalej wysunięte punkty granicy zasięgu przedstawiają się następująco:

· Na północy 53054`28" szerokości geograficznej północnej

· Na południu 53026`30" szerokości geograficznej północnej

· Na zachodzie 1805`35" długości geograficznej wschodniej

· Na wschodzie 1805`35" długości geograficznej wschodniej

 

Nadleśnictwo administracyjnie położone jest w województwie kujawsko-pomorskim, na terenie dwóch powiatów: Świecie i Tuchola, w 5 gminach: Osie, Lniano, Drzycim, Cekcyn, Śliwice.

Zdecydowaną część kompleksu leśnego stanowią utwory wodnolodowcowe stanowiące cześć największego sandru w Polsce, sandru Borów Tucholskich. Jego wschodnia część obejmująca Nadleśnictwo Trzebciny nazywana jest sandrem Wdy. Jego wysokość względna wynosi 110-135 m n.p.m. W zachodniej części nadleśnictwa występują licznie wyspy morenowe z wzniesieniami czołowo-morenowymi. Najwyższe wzniesienie osiągnęło wysokość 134,2 m n.p.m.

W skład Nadleśnictwa wchodzą dwa obręby leśne: Sarnia Góra i Szarłata. Łączna powierzchnia nadleśnictwa wg stanu na 1.01.2011 r. wynosi 16614,69 ha i organizacyjnie jest podzielona na 13 leśnictw: Dębowiec, Lisiny, Łoboda, Pohulanka, Siwe Bagno, Zazdrość, Zimne Zdroje, Smolarnia, Szklana Huta, Wydry, Wygoda, Zacisze, Zalesie oraz szkółkę leśną „Wydry". Ponadto nadleśnictwo nadzoruje z upoważnienia Starosty Tucholskiego i Świeckiego 2306 ha lasów prywatnych.