Wydawca treści
Użytkowanie lasu
Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części dla potrzeb przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.
Pozyskanie drewna, tzw. użytkowanie główne, określa Plan Urządzania Lasu sporządzany dla nadleśnictwa na okres 10 lat. Zgodnie z nim możliwe jest wycięcie tylko takiej ilości drewna, która nie przekracza możliwości produkcyjnej lasu i pozwala na stałe systematyczne zwiększanie zapasu drewna na pniu. Jest to możliwe dzięki takiemu ustaleniu ilości drewna przeznaczonej do wycięcia, która jest niższa niż przyrost drewna w tym samym okresie.
Pozyskane drewno pochodzi z :
- Cięć głównych (rębnych), które są wykonywane w celu pozyskania drewna w drzewostanie dojrzałym do wyrębu. Jeżeli pozyskanie wiąże się z odnowieniem drzewostanu, to takie cięcia określa się jako cięcia odnowieniowe, a jeżeli z przebudową - jako cięcia przebudowy.
- Cięć pielęgnacyjnych (czyszczenia, trzebieże), które są wykonywane od faz najmłodszych do dojrzałości drzewostanu. Usuwanie drzew w tym okresie ma na celu sprzyjać osiągnięciu przyjętego celu hodowlanego, np. poprzez eliminację drzew niepożądanych gatunków lub drzew o wadliwym pokroju. Pozyskanie surowca drzewnego ma w ramach tych cięć znaczenie drugorzędne.
- Cięć przygodnych i sanitarnych polegających na usuwaniu drzew obumierających lub martwych, uszkodzonych przez szkodliwe czynniki biotyczne i abiotyczne. Wykonuje się je niezależnie od wieku drzewostanu.
- cięć niezaplanowanych – są one konsekwencją wystąpienia klęsk żywiołowych w lasach.
Użytkowanie uboczne polega na pozyskiwaniu pożytków z lasu w sposób zapewniający możliwość ich biologicznego odtwarzania oraz ochrony przyrody. Do tego typu pożytków zaliczane są surowce i produkty pozyskiwane w lesie, z wyłączeniem drewna i produktów łowiectwa. Uboczne użytkowanie lasu odbywa się poprzez:
· pozyskanie żywicy, kory garbarskiej (dębu i świerka), choinek, stroiszu, cetyny, ziół, kruszyw mineralnych itp.;
· pozyskanie roślin i owoców runa leśnego,
· użytkowanie gruntów związanych z gospodarką leśną
· turystykę i wypoczynek
KK